Není smart jako SMART…

Zdravím vás, příznivci tématu tzv. chytrých měst. Rád bych vás prostřednictvím tohoto blogu provedl tématem dnes velmi populární oblasti Smart Cities. Proč populární? Odpověď je velmi jednoduchá. Pojem Smart City se stal, stejně tak jako jeho někteří nepříliš vzdálení předchůdci (za všechny jmenujeme např. výraz “Big data”), jakýmsi zaklínadlem. A to zaklínadlo má nespočet významů. Svoje ambice za něj skrývají ambiciozní úředníci, politici, dodavatelé, výrobci, lobbisté i akademici, kteří jsou dost možná těmi jedinými (bohužel), kteří mají zájem na tom, aby se nějaká konkrétní oblast nebo proces uvnitř definované jednotky, změnil směrem k lepšímu, efektivnějšímu, ekologičtějšímu, bezpečnějšímu a nevím čemu vlastně ještě dalšímu…

Položme si ale jednu důležitou otázku. Co vlastně v dnešní době lze identifikovat pod slovem smart (a rovnou se, prosím, pojďme odprostit od doslovného anglického překladu)? Co znamená vlastně pro dnešního člověka slovo SMART? Žijeme v době smart zařízení, řady technologických a inovativních řešení, která posunula zejména naši komunikaci a digitální sociální interakci do úplně jiné dimenze, než tomu bylo např. před 15 lety, pokud vůbec tehdy nějaká existovala. A tak se ptám, jestli vůbec dokážeme správně identifikovat, co je dnes ještě smart, a co pouze dostalo nálepku smart, protože se to dnes tak vyplatí udělat, v rámci honby za tučnými provizemi z implementací předražených řešení. 

Víte, přiznám se vám k jedné věci. Mám s označením smart city tak trochu problém (ale to už jste asi pochopili). Řada projektů, které dnes s velkou pompou někteří výrobci, dodavatelé nebo dokonce veřejné instituce prezentují jako smart inovaci, vlastně vůbec žádnou inovací nejsou. 

Ano, je to troufalé tvrzení, ale je potřeba si nalít čistého vína. Snažím se pochopit, co je vlastně smart na tom, že město instaluje do svých popelnic pasivní čipy (pasivní = milý občane, mohl bys prosím odeslat zprávu na technické služby, že je popelnice plná), které rádoby indikují stav popelnic, čímž se město rázem samozvaně tituluje smart městem. Problém je, že na tom není smart vlastně vůbec nic.

Je to pouhý přirozený vývoj efektivnějšího vynakládání prostředků městské organizace, která by takový proces, na základě svých zkušeností, stejně dříve nebo později zavedla. A o pár měsíců později, když už honosným SMART titulem se prezentující město,  provede analýzu dat o svozu odpadu, zjistí se, že vozy technických služeb vyjíždění mnohem častěji a s menší efektivitou, než měl původní (a teď mi poraďte jaký vlastně) proces. Takže jsme se dopracovali k prvnímu poznatku a vlastně i závěru tohoto prvního vhledu do problematiky SMART cities. Není smart jako smart. Příště bych Vám rád trochu více přiblížil, co je podle mého názoru vlastně smart řešení…

Leave a Reply

Close Menu